Sečoveljske soline, poleg Strunjanskih solin danes predstavljajo edino delno delujočo območje solinarstva v Sloveniji. Locirane so na stičišču morja in vodotokov iz zaledja, ki so z nanašanjem naplavin skozi zgodovino pogojevala formiranje solin.
Danes soline nimajo več tako pomembne gospodarske vloge, njihov osnovni namen je naravovarstveni, etnološki, kulturni in turistični. Ohranjajo se solinarske navade, celotno območje solin pa daje zavetje številnim rastlinskim in živalskim vrstam. Soline so zavarovane kot krajinski park, razglašene so za območje Nature 2000, kot registrirana kulturna dediščina in na mednarodni ravni kot ramsarsko mokrišče.
Na obravnavanem območju je danes tako potrebno sanirati vodno infrastrukturo, t.j. obstoječe močno poškodovane nasipe, zavarovanja le-teh,…., da se zagotovi oz. izboljša stabilnost le-teh in posledično zagotovi poplavno varnost tega območja, saj je posledično ogrožena tudi varnost solinskih bazenov. Pri tem ne gre zgolj za ukrepe za preprečitev morebitne nastale gospodarske škode, ampak tudi za varovanje kulturne in naravne dediščine.
Projekt »Ureditev obstoječe vodne infrastrukture v območju solin Sečovlje na vodotokih gorvodno od solin« vključuje 6 predvidenih ukrepov za reševanje problematike zagotavljanja poplavne varnosti na širšem območju Sečoveljskih solin, ki se izvajajo kot vzdrževalna dela v javno korist.
Cilji projekta:
- izboljšanje poplavne varnosti,
- izboljšanje pretočne sposobnosti vodotokov,
- zadrževanje visokih voda,
- preprečitev erozijskih pojavov v strugi,
- odprava poškodb po visokih vodah,
- sanacija VG objektov.
- zagotovitev osnovne pretočnosti in stabilnosti vodnega režima vodotoka,
- preprečiti napredovanje erozijskih poškodb,
- preprečiti nastanek poplavnih škod.
