Opis projekta
“Dušikovi oksidi ali NOx so pogosta onesnaževala, ki povzročajo številne škodljive učinke na okolje. Skupaj z žveplovim dioksidom in drugimi onesnaževali tvorijo kisli dež, ki poškoduje habitate številnih živali. Dušikovi oksidi so tudi eden od ključnih elementov fotokemičnega smoga, ki poškoduje dihalne sisteme ljudi in prispeva k povečanju stopnje astme v zadnjih nekaj desetletjih. Medtem ko znatna količina dušikovih oksidov prihaja iz avtomobilov, so za nastanek NOx odgovorne tudi industrijske toplarne, sežigalnice, termoelektrarne itd.
Naprava za termično obdelavo odpadkov (TOO) v Toplarni Celje, za katero je bilo izdano okoljevarstveno dovoljenje, redno obratuje od 1. septembra 2010 z zahtevano tehnologijo zgorevanja in obdelave dimnih plinov ob strogem izpolnjevanju dokumenta o najboljših razpoložljivih tehnikah. Mejne vrednosti emisij so bile določene z direktivo o sežiganju odpadkov 2000/76/EC, za dušikove okside (NOx) je bila koncentracija v čistih dimnih plinih omejena pod 200 mg/Nm3. Tej mejni vrednosti se je prilagodila izbrana tehnologija zgorevanja in vgradila recirkulacija dimnih plinov ter selektivna nekatalitična redukcija NOx (SNCR).
Decembra 2019 je bila izdana obnovljena verzija dokumenta najboljših razpoložljivih tehnik in iz njih izhajajoči BAT zaključki za sežiganje odpadkov. BAT zaključki določajo, da je potrebno z obstoječimi napravami dosegati povprečne dnevne vrednosti NOx med 50 in 150 mg/Nm3. BAT zaključki se pričnejo uporabljati decembra 2023, zato se morajo vse obstoječe naprave v obratovanju do takrat prilagoditi predpisanim zahtevam.
Ker so emisije NOx v preteklem obratovanju Toplarne Celje bližje zgornjih mej novih BAT zaključkov, a še vedno pod dovoljenimi za vgrajen sistem SNCR, želi investitor nadgraditi sistem čiščenja dimnih plinov, s katerim bi naprava obratovala blizu spodnje mejne vrednosti, ki znaša 50 mg/Nm3. Investicija vključuje potrebne ukrepe in nabavo opreme za optimizacijo čiščenja dimnih plinov TOO v Toplarni Celje z namenom znižanja emisij NOx v zrak. “